Využijte karanténu na smysluplné činnosti, na které jste předtím v uspěchané době neměli tolik času nebo to nebyla vaše priorita. Tyto aktivity vám pomůžou zlepšit vaše fyzické a psychické zdraví, vytvořit si nové správné návyky a budou mít pozitivní vliv na váš celkový wellbeing.

1. Cvičení

V karanténě máme mnohem méně fyzické aktivity, je proto dobé zařadit do svého denního režimu cvičení, které nám pomůže udržet si svou váhu nebo dokonce zhubnout pokud se současně zaměříme i na náš jídelníček (viz. bod 2). Vyberte si cvičení které vás baví nebo vyzkoušejte něco nového na co v běžné rutině nezbýval čas. Právě teď je ideální příležitost vypěstovat si návyk cvičit pravidelně i doma. To vám do budoucna ušetří peníze a čas. Ke cvičení je někdy těžké se přinutit. S tím vám může pomoci metoda „veřejného závazku“ – nezůstanete v tom sami. Sdílejte s ostatními (třeba na sociálních sítích), že jste začali cvičit nebo se domluvte s kamarádkou a hecujte se navzájem.

Moje jóga – široká nabídka různých tipů jógy a lektorů

Fitfabstraong – fitness program, který se cvičí z pohodlí domova a zdarma

Still on the way – videa s různými druhy jógy (i zdravými recepty) zdarma

Jililan Michaels – videa od jedné z nejlepších světových fitness trenérek, zdarma

 

2. Zdravé jídlo

Nyní máte více času věnovat se přípravě jídla a zkoušet nové zdravé recepty. V pohodlí domova si jednodušeji vytvoříte správné stravovací návyky na vyvážený jídelníček. Dělejte si přehled toho co a kdy jíte. Tím, že si to budete zapisovat získáte dobrý přehled a můžete optimalizovat svůj jídelníček. Možná se vám konečně podaří i zhubnout. Začněte si vybírat kvalitní zdravé potraviny a hlídat množství jídla.

Koronavirus naše životy velmi zpomalil, zpomalme se i v jídle.  Praktikujte Mindfull eating, všímavé jedení vycházející z populárního přístupu Mindfulness (viz. odkaz níže). Užijte si přípravu něčeho dobrého v rodinném kruhu. Je to ideální aktivita také pro zabavení vašich dětí a dobrá příležitost naučit je základům zdravého stravování. Hotové jídlo hezky naservírujte, zapalte si u stolu svíčky, jezte pomalu, zapojte k vychutnání jídla všechny smysly.  U jídla si povídejte a vytvořte si z jídla příjemný rituál, kdy jste všichni spolu a vzájemně sdílíte krásné okamžiky. Více tipů jak zdravě jíst najdete v článku Zdraví, které chutná.

Mindfull eating – online kurz jak nalézt zdravý vztah k jídlu a všímavosti k sobě a jak si udržet optimální váhu

Sestavte si svůj jídelníček – tipy na optimální jídelníček

Margit TV – zajímavá videa o zdravém jídle s populární Margit Slimákovou

Jíme zdravě – kuchařky a aplikace se zdravými recepty

Jíme jinak – videa, online kurzy, recepty

 

3. Duševní potrava

Kromě jídla člověk potřebuje také potravu pro svou duši a mozek. Snažte se stále učit nové věci. Jistě máte doma knihy, které jste ještě neměli čas si přečíst. Na internetu je také spousta ebooků, zajímavých podcastů a videí z oblastí, které vás zajímají. Řada divadel a kin zpřístupnila nyní své představení a projekce online. Stejně tak je zdarma mnoho on-line magazínů a elektronických knih. Vyzkoušet můžete také různé jazykové a jiné on-line kurzy (např. výuky psaní všemi deseti). Ideální je také sdílet zajímavé informace s ostatními a navzájem se tak inspirovat.

TEDex talks – zajímavá témata a řečníci

Virtuální prohlídka 12 světových muzeí

 

4. Vztahy s blízkými

Pro naše zdraví není důležitá jen fyzická a psychická kondice. Klíčové jsou také naše sociální interakce. Karanténa je ideální příležitost upevnit naše vztahy v rodině, nikdy jsme neměli na své blízké více času. Užijme si čas spolu doma, buďme si vzájemně oporou. Povídejme si, sdílejme, hrajme hry, zpívejme, tancujme, smějme se.  Udržujte kontakt i se vzdálenější rodinou a přáteli, alespoň přes telefon.

Pozor na osamělost– blog s články o wellbeing

 

5. Pomoc druhým

Jeden z nejsilnějších pocitů smysluplnosti a naplnění zažíváme tehdy, když pomůžeme druhým. Vědci hromadí důkazy o tom, že nezištná pomoc neprospívá jen lidskému společenství jako celku, ale má velmi pozitivní účinky na každého, kdo pomáhá druhým. Ti co nezištně pomáhají druhým se těší pevnějšímu zdraví a delšímu životu.

Sousedská pomoc – nákup jídla či léků pro nejrizikovější skupiny obyvatel

 

6. Úklid

Úklid je také ideální aktivita pro karanténu. Spálíte u ní totiž dost kalorií a důkladně uklizený byt vás nabije pozitivní energií. Vyžijte tento volný čas, vytřiďte si skříně a zbavte se věcí, které vám už neslouží. Ty můžete darovat na charitu a udělat tak další dobrý skutek. Pořádek doma se odrazí i v pořádku ve vašem životě.

Zázračný úklid – bestseller od Marie Kondo

 

7. Digitální detox

Homeoffice, homeschooling a celá současná situace způsobuje, že žijeme čím dál více v online světě. Snažte se aspoň omezit sociální sítě, internet a neustále sledování (negativních) zpráv, které se valí ze všech stran. Pokuste se zůstat např. celý víkend off-line. Také večer dvě hod před spaním nepoužívejte žádná digitální zařízení. Zlepší se vám kvalita spánku (více o spánku viz. bod 10).

Replug.me – tipy jak najít rovnováhu v digitálním světě

 

8. Režim dne

Dodržujte svůj denní rytmus. Vstávejte a choďte spát ve stejnou dobu. Do svého denního plánu zařaďte cvičení a relaxaci. Ideální je mít na každý den cíle, které chceme splnit a časový úsek, který nám budou trvat. Úkoly neodkládejte a neprokrastinujte. Dle výzkumů se dokážeme nejvíce soustředit cca 90 min. Potom produktivita prudce klesá. Je tedy vhodné nastavit si 1,5 hod dlouhé pracovní úseky a po nich zařazovat relaxační aktivity (protažení, svačina, rozhovor s blízkým, pobyt na čerstvém vzduchu).

Jak dobíjet baterky – praktické tipy jak neplýtvat energií

 

9. Odměna a relaxace

Buďte k sobě laskaví. Dopřejte si něco co mate rádi a co vám udělá radost. Může to být např. aromalampa, horká koupel, oblíbená hudba, meditace, masáž od partnera atd. Zahrajte si na hudební nástroj, dělejte ruční práce, které vás baví nebo se naučte něco nového. Snažte se radovat z maličkostí, relaxovat a užívat si přítomného okamžiku tady a teď. Pozorujte své pocity, dovolte si cítit úzkost, smutek, vztek – je to normální reakce na těžkou situaci. Zkuste antistresové techniky, své emoce sdílejte s někým blízkým nebo na anonymních linkách.

Bettermind – práce s myslí a stresem

Linka důvěry

 

10. Spánek

Choďte spát ve stejnou dobu a spěte min. 7 hodin denně. Před spaním vyvětrejte  místnost, vyhněte se modrému světlu z digitálních zařízení, těžkému jídlu, thrillerům i negativním zprávám. Před spánek si zařaďte nějakou relaxační techniku nebo četbu knihy. Snažte se spát v zatemněné, tiché a chladné místnosti.

Proč spíme – bestseller o tajemství spánku a jeho vlivu na náš život