Na základě vašich ohlasů přinášíme další blog o zdravém vánočním jídelníčku.

V článku Nová inspirace na vánoční stůl jsme představili tipy a recepty na lehký štědrovečerní předkrm, hlavní jídlo, dezert i na zdravé zobání. V článku Vánoční cukroví jednoduše a zdravě jsme navázali ukázkami zdravého pečení. A dnes si povíme pár rad a tipů, jak přes Vánoce nepřibrat.

Vánoce byli vždy symbolem klidu a míru. V dnešní době jsou ale spíše symbolem stresu, nervů a honění se s cílem mít všechno perfektní. Poté se úplně vyřízení a unavení svalit na gauč a přejíst se cukrovím. Přejídání se je pro moderní Vánoce více než typické. Průměrný Čech přibere během Vánoc 2-3 kg, ti „šikovnější“ 6 kg  i více. Na Vánoce se u nás mění vztah k jídlu. Většina Čechů za tento krátký čas sní velké množství nezdravých jednoduchých cukrů a tuků. Nejenže ztloustneme, ale také náš metabolismus a jednotlivé orgány dostávají pořádně zabrat.

Hlavní příčiny přibírání přes Vánoce:

  1. Velké množství jednoduchých cukrů (rafinovaný cukr, bílá mouka) a nevhodných tuků (smažená jídla, majonézy)
  2. V jídle chybí vláknina z čerstvé zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin
  3. Lidem o Vánocích chybí střídmost a pokora

Klasické vánoční dobroty jsou kalorické bomby. Cukroví, bramborový salát, smažené řízky atd.. jsou v podstatě kombinací sacharidů (bílé mouky, cukrů) a tuků. 100 g klasického cukroví (což odpovídá např. 10 vanilkovým rohlíčkům nebo 5 těžším vosím hnízdům) tvoří 1/3 běžného energetického příjmu člověka, což je jako jedno hlavní jídlo. Za jak dlouho těchto 100 g cukroví spálíme sportem? Za 2h chůze, 45 min na běžkách, 1h na lyžích nebo snowboardu, 1,5h bruslení nebo za 30 min spinningu.

Celý rok se snažíte jíst zdravě a udržujete si svou váhu, ale přes Vánoce vždy přiberete. Jak se tomu letos vyhnout?

Dejte si pozor na těchto 6 pastí:

  1. Cukroví

Kombinace bílé mouky, cukru, mléka a másla je pro tělo kritická. Upečte si zdravější cukroví z celozrnné mouky, z ořechů, sušeného ovoce, semínek a slaďte medem nebo sirupem (agávovým, datlovým atd.). Zkuste také kokosovou, makovou nebo chia mouku – jsou výborné, zdravé a budete mít originální cukroví. Cukroví připravujte, když jste najedené a jen pár dní před Štědrým dnem, budete díky tomu méně „ochutnávat“ 🙂

  1. Vánoční večírky

Předtím,  než jdete na večírek si dejte něco zdravého, co vás zasytí. Ideální je např. hustá zeleninová polévka. Nebudete mít potom takový hlad ani chuť na nezdravé věci.

  1. Alkohol

Pozor na alkoholické koktejly, sladké svařáky, mošty, punče, atd. Sklenička těchto likérů má srovnatelně kalorií jako celá láhev vína!

  1. Návštěvy

Přineste s sebou na návštěvě nějakou zdravou dobrotu.  Všichni ocení něco jiného než jíst pořád dokola cukroví, chlebíčky a brambůrky. Budete pro svou rodinu a známe dobrá inspirace.

  1. Množství jídla

Nevadí, když si přes Vánoce dopřejeme něco méně zdravého, dáme si salát s majonézou a ochutnáme pár kousků cukroví. Zásadní chybou je ale velké množství tohoto jídla. Jezte proto vědomě, dopřejte si o Vánocích klidně něco, co běžně nejíte a pořádně si tu dobrotu užijte všemi smysly. Nejhorší je spořádat tác cukroví při sledování televize a ani si to neuvědomit. 🙂

  1. Málo pohybu

Přes Vánoce máme mnohem méně pohybu. Choďte každý den aspoň na delší procházku.