Ve spoustě rodin jsou Advent a vánoční svátky bohužel spíše více o stresu a frustraci než o láskyplné pohodě v rodinném kruhu. Celá ta organizace okolo návštěv, dárků, úklidu, výzdoby a pečení cukroví… A do toho na konci roku řešíme ještě uzávěrky v práci a končící pololetí u dětí ve škole! Bereme si toho na sebe příliš a chceme, aby všechno bylo perfektní… Když to navíc lidé kolem nás ani neocení (třeba že letos uděláme i nové zdravé cukroví), tak nás to o to více frustruje a máme pocit, že všechno děláme zbytečně. Pak se svalíme vyčerpané na gauč a na odreagování se aspoň pořádně nacpeme. 🙂 Pak z toho všeho máme akorát výčitky svědomí. Je nám těžko v břiše, na váze i na duši… Znáte to také?

Advent by měl být časem zpomalení, ztišení, uspořádání si svých věcía myšlenek. Je to oslava narození Ježíše Krista a Slunovratu, kdy se prodlužují dny. Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, které bychom si měli užít a ne protrpět a stresovat se a to ještě i kvůli jídlu. Naopak, jídlo by nám mělo poskytnout možnost se zastavit, sejít se u společného stolu, užít si příjemné okamžiky s našimi blízkými a společně si vychutnat něco dobrého.

Snažme se uvědomovat si skutečnou hodnotu toho co jíme. Stojí nám ten další talíř bramborového salátu nebo druhý tác s cukrovím za ty výčitky, když se po Vánocích nevejdeme do kalhot? Chceme svému tělu dávat jen prázdné kalorie (z bílé mouky, cukru a tuku) nebo skutečné živiny, které našemu tělu prospějí?

Není potřeba si vánoční dobroty úplně odpírat.

Přinášíme vám dvě doporučení jak si výborně pochutnat, bez výčitek a vůbec nepřibrat.

  1. Dejte si menší množství klasických vánočních dobrot a ty si pořádně vychutnejte. Často se totiž stává, že (nejen) cukroví sníme opravdu velké množství, protože každý ten malý kousek je přece zanedbatelný. Takže je to vanilkový rohlíček sem, linecké tam. Ani nevíme kolik jsme toho vlastně při povídání s rodinou nebo sledování pohádek snědli. A ve většině případů jsme si to ani nevychutnali. A to je chyba. Vnímejte to co jíte všemi smysly a pořádně si to užijte. Budete mít pocit větší sytosti a sníte toho méně. Možná jste už slyšeli o stále populárnějších technikách Mindfulness – žít všemi smysly a v přítomném okamžiku. Praktikujte Mindfulness i při jídle. Jezte pomalu, každí sousto dvacetkrát rozžvýkejte, trávení začíná totiž  už v ústech. Více v článku Desatero pro wellbeing.

 

  1. Druhou možností je udělat si zdravější verze klasických vánočních dobrot. Překvapí vás, jak dobře chutnají a také rodina ocení změnu. Nebudete jíst jen prázdné kalorie (z bílé mouky, cukrů a tuků), ale dodáte tělu skutečné živiny. Navíc nezatížíte své trávení, budete se cítit lehce a plní energie.

 

Zdravé recepty na vánoční stůl:

  • Nakupte si dostatek čerstvé zeleniny a hezky ji naaranžujte na stůl s různými dipy jako například Cruidité. Zelenina je bohatá na vlákninu, kterou tělo potřebuje k dobrému trávení všech těžkých vánočních jídel.
  • Jako zobání pro návštěvunasucho na pánvi opražte mandle nebo mix ořechů a semínek (slunečnicová, dýňová atd.). Přidejte hrubou sůl a bylinky (např. šalvěj) a máte skvělou alternativu k nezdravým bramborovým chipsům.
  • Luxusní, ale přitom jednoduchý a lehký předkrm jsou okurkové kanapky s tataráčkem z lososa
  • Místo klasického majonézového bramborového salátu si letos připravte bramborový salát s avokádem, mandlemi a řeřichou
  • Jako hlavní jídlo zkuste pečeného lososa místo smaženého kapra či řízků nebo si udělejte k bramborovému salátu falafel
  • Skvělý dezert je salát z čerstvého ovoce. Můžete na menší kousky nakrájet exotické ovoce (ananas, mango, liči, granátové jablko, banán, mandarinky atd.) a máte úžasný koktejl chutí, barev i vůní. Nebo si třeba rozmixujte mražené ovoce a máte výbornou zmrzlinu.
  • Udělejte si i zdravější cukroví – viz. článek Vánoční cukroví jednoduše a zdravě
  • Zkoušejte, improvizujte, chce to trochu odvahy a kreativity… Fantazii se meze nekladou! 🙂