Na základě našeho průzkumu wellbeingu z května 2019 vyplývá, že celkem 44 % lidí nejí zdravě. Konkrétně 20 % respondentů deklarovalo, že určitě nejí zdravě, 24 % spíše ne, 30 % spíše ano a 26 % je přesvědčeno, že určitě jí zdravě. Jaké jsou důvody k tomu, že téměř polovina Čechů jí nezdravě? Z mých zkušeností vím, že jedna třetina lidí nejí kvalitní jídlo, protože chce ušetřit, druhá třetina je mlsná a dopřává si jen to, na co má chuť nebo co má zrovna po ruce, a ta třetí nemá ty správné informace nebo se v (často protichůdných) informacích o zdravé výživě ztrácí.
Sepsali jsme proto jednoduché Desatero, které by Vám mělo pomoci zorientovat se v zásadách zdravé výživy a osvojit si správné stravovací návyky. Zlepšete si svou zdravotní kondici pomocí kvalitního jídla a navíc bez jakýchkoliv diet, nesmyslných výživových omezení a počítání kalorií. Naopak si dobře pochutnejte na opravdovém jídle!
1. Dávejte vašemu tělu to nejlepší palivo
Naše strava má zásadní vliv nejen na naše zdraví, ale velmi ovlivňuje i naše myšlenky, rozhodování a emoce. Výzkumy ukazují, že pro správné vyhodnocování podnětů nervovým systémem, pro paměť a schopnost učit se má velmi negativní vliv kolísání hladiny krevního cukru (tzv. dysglykémie), která je způsobena nezdravým stravováním. Konzumace cukrů a bílé mouky vede k prudkému zvýšení hladiny krevního cukru, po kterém následuje stejně prudký pokles. K nejčastějším projevům rozkolísané hladiny krevního cukru patří deficit energie, ztráta koncentrace, únava mozku tzv. „brain fatigue,“ ospalost po jídle, vznětlivost, nespavost, špatné probouzení a bolesti hlavy. Neléčená dysglykémie se může v dospělosti podílet na vzniku civilizačních chorob (obezity, Alzheimrovy nemoci, diabetu a onemocněních srdce). Řešením je příjem potravin s nízkým glykemickým indexem (např. luštěnin, zeleniny a celozrnných obilovin). Pro dobrou činnost mozku jsou také zásadní omega 3 mastné kyseliny (které se vyskytují např. v lněných, konopných a dýňových semínkách, vlašských ořechách, vejcích, losose, makrelách, sardinkách, tuňákovi a další mořských tučných rybách).
2. Jezte pravidelně (3-5x denně) vyvážené jídlo
Vaše jídlo by mělo optimálně tvořit 50% zeleniny/ovoce, 20% bílkovin, 20% sacharidů, 10% tuků (viz. zdravý talíř). Určitě nevynechávejte snídani, naše tělo a mozek potřebují hned od rána dostatečný příjem energie. Nebojte se mezi hlavní jídla zařadit zdravé svačinky, zvláště pokud máte intervaly mezi jídly dlouhé.
3. Denně snězte 5 různých druhů ovoce a zeleniny (min 500g denně)
To vám zajistí dostatek vlákniny a vitamínů pro posílení imunity a preventivně vás ochrání proti civilizačním chorobám. Ovoce je vhodné jíst ráno, ideální jsou např. šťávy nebo smoothies. Ty vám dodají životně důležité enzymy, které se při tepelných úpravách pokrmů ničí. Zelenina je ideální svačina nebo příloha k hlavnímu jídlu.
4. Posilujte svůj imunitní systém
Náš imunitní systém je klíčový pro naše fyzické i psychické zdraví. Dodávejte svému tělu kvalitní probiotika, která posilují střevní mikrobiom a hrají tak zásadní roli ve schopnosti našeho organismu odolávat nemocem a stresu. Přírodní probiotika lze získat v zakysaných mléčných výrobcích (jogurty, kefíry, acidofilní mléka), kvašené zelenině (kysané zelí, kyselé okurky, kimči), kváskovém pečivu a fermentovaných sójových výrobcích (tempeh, miso).
5. Dbejte na pestrost stravy
Tím si zajistíte dostatečný příjem všech potřebných živin. Upřednostňujte potraviny s vysokým podílem vitamínů, minerálů, vlákniny, antioxidantů a tzv. superfoods (velmi výživné potraviny s pozitivním dopadem na zdraví jako je např. červená řepa, borůvky, avokádo, granátové jablko, mango, kiwi, mladý ječmen, řasy (chlorella, spirulina), kakové boby, citrusy, mořské ryby, ořechy, semínka (chia, konopná, lněná, slunečnicová, dýňová), luštěniny (fazole, čočka, sója, cizrna, mungo), quinoa, či kustovnice čínská (goji).
6. Obohaťte svůj jídelníček o nové zdravé recepty
Většina rodin vaří pořád dokola cca 10 stejných jídel. U nás doma jsme si zavedli rituál, že si vždy o víkendu celá rodina společně uvaříme nějaké nové dobré jídlo. Je to krásně strávený společný čas, kdy se společně naučíme něco nového, přitom si popovídáme a často se i velmi nasmějeme. Inspiraci na nové zdravé recepty čerpáme např. z online kuchařek Fit recepty.
7. Vařte si zdravě sami doma a z kvalitních potravin
Omezte jídla z restaurací, polotovary a konzervy, pouze ohřívané v mikrovlnné troubě. Udělejte si z vaření příjemnou formu relaxace, zapojte do přípravy jídel i ostatní členy rodiny a užívejte si tento společný čas. I malé děti můžou být v kuchyni dobrými pomocníky a pokud je vhodně zapojíme, tak je to moc baví.
8. Upřednostňujte sezónní a čerstvé suroviny (ideálně farmářské či bio)
Tyto produkty mají více nutričních látek, které se dlouhým skladováním, procesní úpravou potravin, pasterizací, konzervováním nebo mražením ničí. Nákupem sezonních potravin navíc podpoříte lokální zemědělce a omezíte ekologickou stopu.
9. Jezte zdravě a v klidu
V sedě, určitě ne u televize, PC ani s mobilem v ruce. Jezte pomalu (uvádí se, že bychom měli každé sousto minimálně 20x rozkousat), protože trávení začíná už v ústech. Snažte se o tzv. mindfull eating, jídlo vnímejte všemi smysly abyste ještě více podpořili požitek z něj a pocit sytosti. U nás doma jsme zavedli rituál krásných společných večeří. Je to skoro jediný moment během dne, kdy můžeme být celá rodina v klidu spolu. Zapálíme si u jídla svíčky, povídáme si, kdo co v daný den zažil a za co jsme vděční.
10. Dbejte na pitný režim
Naše tělo tvoří ze 75% tekutiny a ty musíme pravidelně doplňovat. Měli bychom vypít cca 2 litry denně, ideální je čistá voda. Omezte kávu a alkohol a určitě vynechte sladké limonády.